دانلود جزوه ی دست نویس معادلات دیفرانسیل

یک معادله دیفرانسیل رابطه ای است بین x و تابع y=F(x) و مشتقات متوالی این تابع تا مرتبه ای معین در این صورت مرتبه ی بزرگترین مشتق موجود در معادله ی را مرتبه ی معادله ی دیفرانسیل می گویند . بنابراین صورت کلی یک  معادله ی دیفرانسیل مرتبه nام به شکل زیر است :

F( x , y , y’ , y” , y'”) = 0

منظور از جواب یک معادله ی دیفرانسیل تابعی است مانند y=F(x) به طوری که خود و مشتقاتش در معادله صدق کند . جواب یک معادله دیفرانسیل را انتگرال نیز می گویند . جواب یک معادله ی دیفرانسیل به دو دسته زیر تقسیم می شود:

دانلود جزوه ی معادلات دیفرانسیل

دانلود جزوه ی معادلات دیفرانسیل

۱ – جواب عمومی : که این جواب دارای تعدادی ثابت دلخواه است که در حالت کلی تعداد این ثابت ها بربر است با مرتبه معادله . در این درس تعداد جواب های عمومی  دقیقا بربر است با مرتبه معادلات دیفرانسیل.

۲ – جواب خصوصی : هر گاه در جواب عمومی یک معادله ی دیفرانسیل باشرایطی ثابت ها را تعیین و جایگزین نماییم آنگاه جواب حاصل را یک جواب خصوصی با شرایط داده شده گویند .  مثلا تابع y=e^3x یک جواب خصوصی معادله ی دیفرانسیل است.

 

گاهی اوقات هم ممکن است جواب یک معادله ی دیفرانسیل داده شده باشد و بخواهیم خود آن معادله را به دست آوریم . برای این منظور ابتدا باید به تعداد ثابت های موجود در معادله از آن مشتق بگیریم و سپس بین روابط حاصل ثابت های c1 -c2 – c3  را حذف می کنیم.

و به عبارت دیگر رابطه ی مستقل از ثابت ها را محاسبه می کنیم این رابطه همان معادله ی دیفرانسیل مورد نظر است .

 

برای مطالعه ی کامل مقاله ی فوق فایل پیوست را دانلود کنید.

کاربران عزیز هم می توانند جزوات خود را برای ما بفرستند تا با نام خودشان روی سایت قرار گیرد.

پسورد : skydoc.ir

    نام فایل : Moadelat-diff(skydoc Ir)
    حجم فایل : 7.0 MiB
    پسورد فایل : skydoc.ir
شهریور ۹ام, ۱۳۹۲ | دسته : مقالات کتب ها |


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !