لیزر چیست و آشنایی با کاربرد های لیزر

در این پست قصد داریم مقاله ای در زمینه لیزر ها و کاربرد لیزر در صنایع مختلف بر روی سایت قرار دهیم . همانطور که می دانید لیزر مخفف واژه انگلیسی Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation می باشد . به طور کلی از لیزر در دندانپزشکی ، پزشکی ، صنایع و … مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به طور کامل با لیزر و کاربرد های لیزر آشنا خواهید شد.

لیزر چیست و آشنایی با کاربرد های لیزر

لیزر چیست و آشنایی با کاربرد های لیزر


واژه لیزر (به انگلیسی: Laser) مخفف عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند . این دستگاه از ماده‌ای جمع‌کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرزی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.

نخستین بار طرح اولیه لیزر (میزر) را انیشتن داد. کار لیزر به این گونه‌است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند.

.

.

گرداوری توسط اسکای داک

.

برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید .

 

    نام فایل : Laser SkyDoc IR
    حجم فایل : 1.1 MiB
    پسورد فایل : skydoc.ir
آبان ۳۰ام, ۱۳۹۳ | دسته : الکترونیک |


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !