آشنایی با تجهیزات دوربین های مدار بسته

با گسترده شدن زمینه استفاده از دوربین های مدار بسته و سیستم های حفاظتی نیاز به نیرو های متخصص و وارد در زمینه ی دوربین های امنیتی و سیستم های امنیتی نیز زیاد شده که باعث شده است افراد زیادی به دنبال یادگیری این نوع سیستم ها و آشنایی با طرز کار این نوع سیستم ها باشند. بنابراین سایت اسکای داک هم در این راه می کوشد تا بتواند با جمع آوری مطالب مفید در سایت به این افراد کمک شایانی کند. در ادامه ی این پست شما را با تجهیزات مورد استفاده در سیتم های حفاظتی و دوربین های مدار بسته آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با تجهیزات دوربین های مدار بسته

آشنایی با تجهیزات دوربین های مدار بسته

 

فیش BNC

.

جهت اتصال کابل تصویر به دوربین و یا دستگاه و انتقال تصویر، نیاز به به کانکتور جهت ایجا این ارتباط می باشد که از فیش های BNC پرسی و یا لحیمی در این مورد استفاده می گردد. جهت کار با فیشهای لحیمی نیاز به هویه وس یم لحیم می باشد ولی برای استفاده از فیشهای BN‍‍C ، به دلیل وجود مغزی ماده و حلقه دور BNC ، از آچار پرس BNC اسفاده می شود.

.

کابل کواکسیال RG59

.

جهت انتقال تصویر و نمایش تصویر دوربین بر روی دستگاه ، تلویزیون و هر وسیله دیگر ، از کابلهای تصویر و یا کابهای کواکسیال RG59 استفاده می شود که دارای مقاومت 75 اهم می باشند، این کابلها دارای مغزی و شیلد می باشند که در بهترین حالت، مغزی مس یوده وشیلد نیز مس می باشد که هر چقدر تعداد شیلد کابل بیشتر باشد، به همان اندازه کیفیت و مسافت انتقالی نیز بیشتر میشود.

.

آچار پرس BNC

.

جهت اتصال مابین کابل RG59 و فیش BNC‌پرسی ، از این نو آچارها استفاده می گردد.

.

پلن

.

اولین قدم برای شروع به کار داشتن یک نقشه یا پلن از سیستم است. در هنگام مشخص کردن محل نصب دوربین‌ها به چندین نکته باید توجه داشته باشید. نصب دوربین در محیط‌های کم نور به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در صورتی که می‌خواهید از یک دوربین دید در شب برای یک محیط تاریک استفاده کنید باید بدانید که این دوربین‌ها در محیط‌های تاریک تصویری سیاه و سفید خواهند داشت. هرگز دوربین را مستقیما در جهت نور خورشید و یا لامپ‌های پر نور نصب نکنید.

.

انتخاب محل مناسبی برای نصب دوربین کار آسانی نیست پس بی تفاوت از کنار آن نگذرید. گذشته از موقعیت نور در تصویر موقعیت و فاصله شی مورد نظر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در موقع خرید لنز (در صورتی که دوربین شما دارای لنز فیکس نباشد) متوجه انوع مختلفی از لنزها خواهید شد. در موقع انتخاب لنز به نور محل و فاصله شی توجه داشته باشید و فاصله کانونی لنز را انتخاب کنید. در یک محیط کوچک (حدود 50 متر) استفاده از لنز 3.6 مناسب خواهد بود.

هر چه فاصله شی مورد نظر بیشتر شد باید فاصله کانونی لنز نیز بیشتر باشد. البته انتخاب لنز مناسب کار آسانی نیست و نیازمند کمی تجربه خواهد بود. راه دیگر برای این کار استفاده از لنزهای با قابلیت فوکوس متغییر است محدوده فوکوس این لنزها نیز محدود است اما کار انتخاب را برای شما خیلی راحتر خواهد کرد.

.

با انتخاب مکان‌های مهم و استراتژیک برای نصب دوربین شما خواهید توانست تعداد دوربین‌ها مورد نیاز برای یک محیط ثابت را کاهش دهید. در موقع نصب از همپوشانی تصاویر خودداری کنید و دوربین‌ها را طوری نصب کنید که هر کدام محیطی کامل را که دیگر دوربین‌ها پوشش نمی‌دهند پوشش دهند.

در صورتی که حفظ امنیت دوربین‌ها نیز دارای اهمیت باشد دوربین‌ها را معمولا طوری نصب می‌کنند که هر دوربین در دید یک دوربین دیگر قرار گیرد و به وسیله یک دوربین دیگر پشتیبانی شود. نکته بسیار مهم دیگر در زمان جایگذاری دوربین‌ها توجه به امکان کشیدن کابل در محل نصب دوربین است.

.

سیم‌کشی

.

زمان‌برترین قسمت نصب دوربین‌های مداربسته مربوط به سیم‌کشی می‌شود. باید برای سیم‌کشی در قسمت‌های مختلف برنامه داشته باشید به طوری که کمترین مقدار سیم مصرف شود و همچنین طول سیم‌ها از حد استاندارد فراتر نرود چون موجب تضعیف سیگنال‌های تصویر خواهد شد.

هرگز سیم‌های انتقال دهنده سیگنال‌های ویدئویی را از کنار سیم‌های جریان بالا عبور ندهید و حداقل فاصله 12 سانتی‌متر را در این مواقع رعایت کنید. طول کابل هر دوربین نباید از 400 متر بیشتر شود همچنین سعی کنید از کابل‌های کیفیت بالا برای انتقال تصاویر استفاده کنید.

نکاتی دیگری نیز در هنگام سیم‌کشی با اهمیت است مثلا سعی کنید در موقع نصب دوربین همیشه مقداری سیم اضافی در محل نصب دوربین برای جابه‌جایی‌های احتمالی باقی بگذارید. سعی کنید از تغذیه جداگانه دوربین‌ها خودداری کنید.

می‌توانید برق را با ولتاژ 220 ولت تا دوربین برده و برای هر دوربین از یک آداپتور جداگانه استفاده کنید و یا کل دوربین‌ها را با یک آداپتور مرکزی تغذیه کنید. تغذیه هر دوربین از یک محل امکان نصب UPS مجزا برای دوربین‌ها را در آینده از شما خواهد گرفت.

.

جایگذاری دوربین‌ها

.

جایگذاری دوربین بیشتر مربوط به نصب پایه و پیچ کردن آن به دیوار یا سقف می‌شود. در موقع رولپلاک کردن دوربین به دیوار یا سقف توجه داشته باشید که دوربین کاملا محکم در جای خود قرار گیرد و در صورتی که حس کردید پیچ‌ و رولپلاک‌ها خود دوربین کوچک هستند از اندازه بزرگتری استفاده کنید.

در موقع مشخص کردن محل سوراخ‌کاری به جهت دوربین توجه داشته باشید. در مورد دوربین‌هایی که تغذیه DC دارند باید به پلاریته ورودی دوربین توجه داشته باشید. برای اتصال سیم تصویر دوربین‌ها باید از فیش BNC استفاده کنید.

فکر نمی‌کنم وصل فیش BNC کار خیلی سختی باشد به همین دلیل از توضیح آن صرف نظر می‌کنم اما اگر به نظر شما ضروری بود به من اطلاع دهید تا آن را اضافه کنم.

پس از وصل BNC خواهید توانست تصویر دوربین‌ها راببینید (البته اگر مراحل قبلی را به خوبی انجام داده باشید).

.

مراحل زیر به شما ترتیب انجام عملیات مربوط به نصب دوربین را نشان می‌دهد :

 

1- جمع‌آوری اطلاعات اولیه (مانند بازدید از محل, تعداد دوربین‌های درخواستی و …)

2- مشخص کردن نوع دوربین‌ها

3- مشخص کردن محل مرکز کنترل (با توجه به ملاحظات امنیتی و امکان سیم‌کشی و …)

4- تعیین سیستم تغذیه دوربین‌ها (مرکزی یا مجزا)

5- آماده کردن محل عبور کابل‌ها (سقف کاذب, کف, داکت و …)

6- اجرای کابل کشی

7- اصلاح و انجام جزئیات مربوط به سیم‌کشی

8- اصلاح و انجام جزئیات مربوط به وصل به سیستم نمایش و ضبط

9- گرفتن تصاویر و تنظیم دوربین‌ها

10- پایان عملیات نصب دوربین‌ها

.

.

گرداوری توسط اسکای داک

نوامبر 7th, 2014 | دسته : دوربین مدار بسته |


افزودن نظر:فروشگاه دی وی دی اسکای داک
مهندس +1 یادت نره !
 آموزش ساخت فرستنده و گیرنده تصویر