آموزش راه های جلوگیری از سرقت خودرو

در این پست آموزشی اسکای داک قصد داریم به آموزش روش هایی برای شما بپردازیم که در آن امنیت خودرو و قطعات آن را در برابر سرقت افزایش خواهد داد . شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که به نوعی گیر سارقان خودرو افتاده اید . در این پست قصد داریم روش هایی برای شما آموزش دهیم که در آن می توانید امنیت خودروی خود را تا حد بسیار بالایی بیشتر کنید و یا در صورت سرقت میزان سرقت را به شدت کاهش دهید.

آموزش روش های جلوگیری از سرقت خودرو

آموزش روش های جلوگیری از سرقت خودرو

 

.

سرقت خودرو را از دو جهت می‌توان مورد بررسی قرارداد:

.
1- سرقت درجا (لوازم و تجهیزات)
2- سرقت جابجایی (سرقت خود خودرو)

.
1-سرقت درجا :

.

این نوع سرقت که شامل سرقت قالپاق , لاستیک و تایر , ضبط و باند, لوازم صندوق عقب, زاپاس, و محتویات داشبورد می باشد که در تمامی این سرقت ها باید وارد خوردو شد که یا از طریق شکست شیشه و یا از طریق باز کردن قفل درب صورت می‌گیرد.
در این نوع سرقت وقت و زمان عنصر اصلی می‌باشد چون معمولاً تمامی خوردوها از دزدگیر با آژیرهای مختلف استفاده می‌کنند سارقان با شگردهای مختلفی در کمترین زمان ممکن خود را داخل خودرو کرده و لوازم مورد نظر را به سرقت می‌برند.

.
هشدار دهنده های خودرو (‌دزدگیرها)، فرد راغب شده به دزدی را با بوق، بیب بیب، و دیگر صداها، به اصطلاح تابلو می سازد. برخی سامانه ها نور چشمک زن نیز می تابانند. هشدارهای دروغین، باور عمومی را ‌به این نوع از ابزارهای ضد سرقت کاهش داده اند.
با این حال، دزدگیرهای با کیفیتی که شخص حرفه ای آن را نصب و یا تنظیم کرده است، می توانند حفاظت خوبی را فراهم سازند. هشدار می‌تواند بازدارنده ای برای ورود ناخوانده باشد، ولی نمی تواند جلوی فرار کردن شخصی با ماشین را بگیرد؛ برای آن منظور، سامانه هشداری لازم است که موتور بی حرکت ساز الکترونیکی جزو آن می ‌باشد. که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

.
1- باز کردن پنل ضبط هنگام خروج از خودرو
2- باز گذاشتن درب داشبورد
3- بیرون آوردن وسایل غیرضروری و با ارزش از داخل خودرو
4- استفاده کردن از دزدگیرهای خوب با هشداردهنده های مجهز
5- پارک کردن خودرو در جاهای روشن و پر تردد

.
از راه هایی هستند که می‌تواند تا اندازه‌ای از بروز سرقت جلوگیری کنند.

.
2-سرقت جابجایی (سرقت خود خودرو):

.

سرقت خود خودرو هم از انواع سرقت می باشد که فرد سارق از همان راه‌هایی که در بالا اشاره شد با ورود به داخل خودرو درصدد سرقت خودرو بر می‌آید اما با این تفاوت که زمان لازم برای سرقت خود خودرو بیشتر از سرقت درجا می باشد. چون برای روشن کردن و راه‌اندازی خودرو به وقت بیشتری نیاز ‌می‌باشد.
امروزه به لطف پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و فن‌آوری‌های مدرن, سرقت جابجایی یا سرقت خود خودرو بسیار مشکل است. مگر در مواردی که سهل‌انگاری از طرف مالک خودرو صورت گیرد مثل رها کردن خودرو روشن, باز گذاشتن درب خودرو با سوئیچ روی آن و گذاشتن خودرو در محل‌های تاریک و خلوت.

.
سرنوشت خودرو مسروقه

.

خودرو دزدیده شده، غالباً دچار یکی از این چهار سرنوشت می شود:

.
1- همه و یا بخشی از آن به خاطر قطعه هایش باز می شود که به اصطلاح اوراق می‌شود.
2- هویتی جدید می یابد (دست کاری شماره شاسی و بدنه) و سپس برای مخفی کردن هویت واقعی ماشین به شهر یا استان دیگری برده و فروخته می شود.
3- از آن برای‌ دزدی, باربری, ارتکاب جرم و خرابکاری استفاده می‌شود.

.
پیشگیری از سرقت خودرو (جابجایی)

.

برای پیشگری از سرقت خودرو علاوه بر استفاده از دزدگیر می‌توان از ابزارهای مختلف با فن‌آوری جدید و کاربردی استفاده کرد. البته در خودروهای نسل جدید تا آنجا که مقدور بوده از این ابزارها استفاده لازم را انجام داده‌اند که در زیر به چند نمونه که در کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود اشاره می‌کنیم:

.
1- شناسایی خودکار پلاک خودرو
2- بی حرکت ساز (ایموبیلایزر)های مکانیکی
3- برچسب های امن شناسایی (شناسایی قطعات خودرو)

.
1-شناسایی خودکار پلاک خودرو

شناسایی خودکار پلاک خودرو ، یک روش مراقبت انبوه است که از تشخیص کاراکتر بصری تصاویر استفاده می کند تا پلاک خودروها را بخواند. این سامانه ها می توانند حدوداً در هر ثانیه یک پلاک عددی را از خودروهای در حرکت با حداکثر 160 کیلومتر در ساعت بخواند. سامانه ها می توانند از تلویزیون های مداربسته ویژه و یا دوربین‌های پلیس راه کمک بگیرند.
نیروهای مختلف پلیس از این روش به عنوان روشی الکترونیکی در عوارضی‌ها, بررسی فعالیت های ترافیکی از قبیل رعایت چراغ قرمز در تقاطع؛ در بندرگاه ها، فرودگاه ها، تقاطع پل ها، تونل ها، مکان های امنیتی و نقشه-برداری از صحنه جرم استفاده می‌کنند.
پس از شناسایی پلاک خودرو، می توان آن را با بانک داده پلیس ارجاع داد. بانک داده متشکل است از خودروهای مسروقه، خودروهای بیمه نشده، خودروهای دارای پلاک سرقتی، خودروهای مرتبط با رانندگان بی گواهینامه و یا سلب گواهی شده و خودروهای مرتبط با افراد زیرنظر می‌باشد.

.
2-بی حرکت ساز (ایموبیلایزر)های مکانیکی

بی حرکت ساز های مکانیکی شامل قفل غربالک (قفل فرمان), قفل دنده، قفل پدال ترمز هستند. گرچه این ابزارها می توانند بازدارنده های مرئی خوبی باشند، ولی یک بی حرکت ساز الکترونیکی می تواند حفاظت خیلی بهتری برای جلوگیری از سرقت خودرو را داشته باشد.
بی حرکت سازهای الکترونیکی موتور، بهترین محافظ برای جلوگیری از سرقت خودرو هستند؛ آنها برای صدور اجازه استارت موتور خودرو، کلید ویژه و یا ابزار الکترونیکی کوچکی را لازم دارند. بی حرکت ساز الکترونیکی با ایزوله کردن دو مدار جداگانه که خودرو برای راه اندازی نیازمند آنها است (سامانه های استارت ماشین، احتراق، سوخت مدیریت موتور)، وظیفه‌شان را انجام می دهند؛ این تأثیر با درج یک تقویت کننده در هر مدار و با کنترل فعال سازی تقویت کننده ها از طریق مدارات هوشمند ‏«‏حالت جامد‏»‏ ایجاد می شود.
در کشورهای کانادا و امریکا بی حرکت سازهای الکترونیکی موتور‌ جزو الزامات خودرو محسوب می ‌شوند. و همه خودروهای ساخته شده برای فروش در کانادا و امریکا باید مجهز به یک بی حرکت ساز تأیید شده باشند.

.
3-برچسب های امن شناسایی (شناسایی قطعات خودرو)

.

برای تأثیرگذاری بهتر، شناسه دهی به اجزای خودرو، باید به گونه ای باشد که جعل هویت برای خودرو آنقدر دشوار و غیرمطمئن شود که دزدان حرفه ای عطایش را به لقایش ببخشند. بدین منظور، روش‌های هویت دهی باید از یکسو همه کس فهم، نسبتاً ارزان و سهل‌الوصول و دارای درج آسان باشد، و از سوی دیگر، دستکاری و کندن آن دشوار باشد. شناسه ها باید به آسانی قابل تشخیص توسط پلیس و کارکنان ثبت اسناد باشد. از جمله این روش‌ها، میکرودات (ریزنقطه) است که می توان آن‌را به عنوان بازدارنده سرقت استفاده کرد.
میکرو دات یا ریز نقطه ها از رویکردهای ‏«‏استگانوگرافی»‏‌ در حفاظت از پیام هستند. استفاده از ریزنقطه ها یکی از پیشروترین سیستم های شناسه دهی است که فعلاً برای حفاظت از خودروها در برابر سرقت، در دسترس است. ریزنقطه ها به تعبیری «‏DNA»‏ خودرو می شوند و تشخیص صاحب قانونی خودرو را برای پلیس ممکن می سازند و جاذبه سرقت خودرو را در نظر سارقان کاهش می دهند. آنچه که کد شده بر روی ریزنقطه ها کد می شود، یا VIN اعطا شده توسط تولید کننده اولیه است و یا شماره «پین» یکتایی است که از طریق بانک-های داده سراسری که تنها در دسترس پلیس است، قابل اتصال به VIN است.
ریزنقطه ها اندازه ای تقریباً مشابه دانه های ماسه داشته، هر کدام با خطوطی از متن درج شده با لیزر، کُد شده-اند. ریزنقطه ها با چسب مخصوصی روی دارایی ها درج می شوند؛ این چسب که حاوی یک ردیاب ماوراء بنفش است و در زیر اشعه سیاه UV نور می تاباند، مورد کاربرد پلیس و کارشناسان است.
ریزنقطه ها به اغلب اسید ها، حلال ها، نمک های جاده و گرما مقاوم بوده، تنها با آسیب های شدید می توان آنها را از بین برد. نقطه ها با نقطه خوان های ساده و مخصوص درشت نمایی خوانده می شوند.
هر خودرو، با هزاران ریزنقطه منحصر به فرد کد می شود، که خیلی ساده بر روی شاسی، اتاق و قطعات پر سرقت اتومبیل، نصب می شوند. ریزنقطه ها همچنین ممکن است روی بقیه بخش‌های خودرو از جمله رینگ‌ها، رادیو پخش‌ و تجهیزات دیگر نیز نصب شوند.
هشدار دهنده های پنجره و موتور نیز به خودروهای مارک خورده با ریزنقطه افزوده می شود، تا در بازدارندگی از سرقت و همچنین بازیابی اتومبیل کمک کند.
از بین بردن هزاران ریزنقطه نصب شده بر خودرو، تقریباً محال است؛ بنابر این دزدهای حرفه ای می دانند که برای سرقت چنین خودروهایی باید پیه گیر افتادن با اقلام مسروقه و یا دستگیر شدن به عنوان مال خر را در نتیجه مشاهدهی حتی یک ریزنقطه به تن خود بمالند. ریزنقطه ها را پس از انتقال مالکیت خودرو نیز می‌توان نصب کرد.

.
در اینجا به چند راه‌حل برای جلوگیری از سرقت اشاره می‌کنیم:

.
1- امور عادی- فیوزها را بردارید، درها و پنجره ها را قفل کنید، و در جای روشن پارک کنید
2- ابزارهای هشدار دهنده- هشدارهای صوتی، قفل فرمان و پدال ترمز، قفل تایر
3- ابزارهای بی حرکت ساز- کلیدها، قطع کن های فیوز، سوئیچ های خاموش کن هوشمند، و از کار اندازنده-های استارت، سوخت و موتور.
4- ابزارهای ردیابی- ابزارهایی که از موقعیت یابی و مکان یابی با GPS و یا RF (فرکانس رادیویی) بهره می گیرند.

.

توسعه راهبردها :

.

1- هیچگاه کلیدها را داخل اتومبیل جا نگذارید و همیشه از محل کلیدها مطلع باشید.
2- خودروها خیلی اوقات در جایگاه های سوخت و در هنگامی که مالک خودرو در حال پرداخت وجه سوخت است، و یا هنگامی که خودرو روشن در بیرون منزل رها شده تا گرم شود، سرقت می شوند.

.

.

گرداوری توسط اسکای داک

سپتامبر 14th, 2014 | دسته : سیستم های حفاظتی |

نظرات دیگران در مورد این مطلب :
من :

دست مرد دزد و زن دزد را ، به کیفر عملی که انجام داده اند ، بعنوان یک مجازات الهی ، قطع کنید! و خداوند توانا و حکیم است.


افزودن نظر:فروشگاه دی وی دی اسکای داک
مهندس +1 یادت نره !
 آموزش ساخت فرستنده و گیرنده تصویر