آموزش تصویری خرید اینترنتی با کارت های عضو شتاب

با پیشرفت روز افزون اینترنت و نفوذ بیشتر آن در زندگی روزمره ما حتما نیاز خرید اینترنتی برای ما نسبت به گذشته بیشتر شده است . که هم اکنون می توانیم خرید های اینترنتی از قبیل خرید کارت شارژ ، خرید بلیط ، شارژ اکانت ADSL و … را به راحتی از طریق اینترنت انجام دهیم .

در این آموزش ما هم قصد داریم شما را به روش خرید اینترنتی آشنا سازیم . که برای خرید اینترنتی کافی است یک عابر بانک از بانک های عضو شتاب داشته باشید و از خود پرداز رمز دوم را برای کارت خود فعال کرده باشید.

آموزش خرید اینترنتی به صورت گام به گام

آموزش خرید اینترنتی به صورت گام به گام

با چه کارت هایی می توان خرید اینترنتی کرد

.

کارت بانک های ملی، صادرات، پارسیان، سامان، اقتصاد نوین، پاسارگاد، ملت، کشاورزی، توسعه صادرات و صنعت و معدن و بانک سینا امکان خرید اینترنتی دارند.

.

آموزش خرید اینترنتی

آموزش خرید اینترنتی

.
.

پارامتر های لازم برای خرید اینترنتی

.

در هنگام خرید اینترنتی ۴ پارامتر کارت بانکی از شما پرسیده می شود که در عکس زیر کنارشان ستاره قرمز زده شده است.

.

آموزش خرید اینترنتی کالا

آموزش خرید اینترنتی کالا

.

در ادامه به بررسی تک تک این پارامترها می پردازیم:

.

۱- شماره ۱۶ رقمی درج شده بر روی کارت

.

این شماره در کارت همه بانک ها، بر روی کارت درج شده است. نمونه شماره کارت درج شده بر روی کارت های بانک ملی در عکس زیر آمده است.

.

راهنمای خرید اینترنتی

راهنمای خرید اینترنتی

.

۲- رمز خرید اینترنتی یا رمز دوم

.

رمز خرید اینترنتی، با رمزی که شما هنگام استفاده از دستگاههای خود پرداز ATM وارد می نمائید متفاوت می باشد. حتی این رمز با رمز اینترنت بانک که حساب خود را از طریق اینترنت چک می کنید، نیز متفاوت است.

.

در اکثر بانک ها زمانی که کارت خود را تحویل می گیرید، رمز خرید اینترنتی ندارید. برای فعال کردن رمز خرید اینترنتی یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

.

۱- اکثر بانک ها امکان تعریف رمز خرید اینترنتی را در دستگاههای ATM خود قرار داده اند. به دستگاه خودپرداز بانک خود مراجعه کنید. کارت خود را وارد کنید و بخش عملیات رمز را انتخاب کنید. در بخش رمز دوم یا رمز اینترنتی، رمز خود را تعریف کنید.

۲- به شعبه بانک خود مراجعه کنید و بگویید می خواهم رمز خرید اینترنتی دریافت کنم. اگر بانکتان بانک خوبی باشد حتماً راهنمایی می شوید.

.
۳- کد CVV2

.

کد CVV2 به صورت یک عدد ۳رقمی (و به ندرت ۴رقمی) مانند شمارۀ ۱۶رقمی حک شده روی کارت، بر روی اکثر کارت ها حک شده است. مثلاً روی کارت های بانک های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و… به صورت یک عدد ۳رقمی حک شده است. یا در برخی کارت های بانک ملی ۴ رقمی است و عکس آن را در زیر مشاهده می نمایید.

.

آموزش گام به گام خرید اینترنتی

آموزش گام به گام خرید اینترنتی

.

در برخی کارت های بانک تجارت، کد CVV2 به صورت رقم ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بعد از ۱۶رقم شماره کارت حک شده است.

.

۴- تاریخ انقضاء

.

تاریخ انقضاء هم روی اغلب کارت های بانکی حک شده است. اگر روی کارت شما تاریخ انقضاء وجود ندارد، نگران نباشید. از عدد ۱۲ به جای ماه و از ۹۹ به جای سال انقضای کارت استفاده نمایید.
.


مشکلات احتمالی پرداخت اینترنتی

.

سیستم پرداخت اینترنتی توسط بانک های عامل به گونه ای طراحی شده است که هم ایمن باشد و هم ساده و کمترین نیاز به راهنمایی را برای خریدار ایجاد نماید. اما با این وجود برخی اوقات ممکن است مسائلی در هنگام خرید اینترنتی به وقوع بپیوندد.

.

مثلاً ممکن است در هنگام پرداخت شبکه بانکی قطع شود و پرداخت ناموفق انجام شود.

.

معمولاً بدترین حالتی که ممکن است به وقوع بپیوندد این است که پول از حساب شما کسر شود، ولی به حساب فروشنده واریز نشود. اما نگران نباشید. در این حالت معمولاً پول شما در حساب های حد واسط بانک است.
نهایتاً خود بانک می باید مغایرت ها را رفع کند. منتظر بمانید و اگر تا ۴۸ ساعت پول به حسابتان برگشت نخورد، آنگاه با پشتیبانی سایت فروشنده و یا بانک عامل پرداخت اینترنتی تماس بگیرید تا مغایرت برطرف شود.

.
.
گرداوری توسط اسکای داک
شهریور ۱۱ام, ۱۳۹۳ | دسته : اینترنت |


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !