آموزش استفاده صحیح از هارد اکسترنال

در این پست قصد داریم نکاتی را در استفاده از هارد های اکسترنال آموزش دهیم که باعث افزایش چند برابری عمر مفید هاردتان خواهد شد و شما را از شک از دست دادن تمامی اطلاعات مهم موجود بر روی هارد اکسترنال تان نجات خواهد داد. همانطور که می دانید هاردها وسیله بسیار حساسی هستند که با یک ضربه کوچک می توانند تمامی اطلاعات ذخیره شده را از دست دهند. حتی مارک هایی که اعلام ضد ضربه می کنند مواقعی می باشد که هارد به سیستم متصل نیست و در واقع خاموش است.

آموزش استفاده صحیح از هارد اکسترنال

آموزش استفاده صحیح از هارد اکسترنال

.

هر چند هارد های ضد ضربه هم می توانند بعضی مواقع با ضربه هم خراب شوند .

علاوه بر ضربه موارد دیگری هستند که موجب خرابی هارد ها خواهند شد که در ادامه به طور کامل به این موارد می پردازیم .

.

نکته اول :

اولا به هیچ هاردی اعتماد نکنید هر چقدر هم برند گران قیمت و از نوع مرغوب باشد . چون هارد یک وسیله الکترونیکی مکانیکی و بسیار حساس است و هر لحظه ممکن است خراب شود پس از اطلاعات خود بروی چند هارد یا دی وی دی بکاپ تهیه کنید .

.

نکته دوم :

با توجه به مکانیکی بودن انواع هارد دیسک های غیر از هارد های SSD که قطعات گردنده و چرخشی در خود ندارند . کوچکترین ضربه هنگام کار کردن هارد باعث آسیب جبران ناپذیر به هارد می گردد.

.

نکته سوم :

در هارد های اکسترنال های ۲٫۵ اینچی که عموما با یو اس بی کار می کنند یک مشکل عمده وجود دارد و آن عدم رسیدن ولتاژ مناسب به هارد است که علت آن معیوب بودن و کثیف بودن کانکتور یو اس بی کامپیوتر است . پس همیشه از سالم بودم و محکم بودم مادگی یو اس بی خود اطمینان حاصل کنید و بعد با آن کار کنید . و با یو اس بی های جلوی کیس و حتی یو اس بی هایی که شل هستند و فیش در آنها تکان میخورد کار نکنید که بسیار خطرناک است و باعث آسیب می شود.

.

نکته چهارم :

هنگامیکه قصد دارید فیش یو اس بی را داخل کنید حواستان باشد در این هنگام هارد قصد استارت زدن دیسک را دارد و کوچکترین ضربه باعث آسیب میشود و با توجه به این که اکثر کابلها کوتاه هستند پس دقت کنید .هنگام زدن فیش و تا ده ثانیه بعد از آن حیاتی ترین لحظه برای آسیب دیدن است پس هارد تکان نخورد .

.

نکته پنجم :

هنگامی که هارد در حال رد و بدل کردن اطلاعات است هد هارد با فاصله کمی از سیلندر در حال خواندن و نوشتن اطلاعات است پس خوب می دانید کوچکترین ضربه باعث ضربه هد به سیلندر و آسیب جدی به هارد است.

.

نکته ششم :

هر چند هفته یک بار هارد خود را از طریق برنامه های نرم افزاری مربوط به هارد آپدیت کنید .  یا اگر این امکان را ندارید با برنامه دیفرگمنت که در ویندوز به صورت دیفالت وجود دارد آن را منظم کنید.

.

نکته هفتم :

هیچگاه از کابلهای متفرقه استفاده نکنید خصوصا کابلهای بلند . چون به علت جنس نا مرغوب ولتاژ کافی به هارد نمیرسد و هارد آسیب می بیند.

.

نکته هشتم :

هنگام جدا نمودن فیش USB هم همان نکاتی که برای وصل در نظر گرفیم( نکته شماره ۴ بالا) باید رعایت کنیم یعنی طوری کابل را جدا کنیم تا هارد کوچکترین ضربه ای نخورد و به مدت ۱۰ ثانیه هارد را دست نزنیم تا هد هارد به منطقه پارک هد بازگردد و سیلندر شما آسیب نبیند.

.

نکته نهم :

سعی کنید برای جلوگیری از ضربات و گرد و غبار و حمل آسان هارد اکسترنالتان یک کیف خوب و مرغوب برای آن تهیه کنید.

.

نکته دهم :

موارد بالا را به همه دوستان خود گوشزد کنید تا برای آنها نیز اتفاقی نیوفتد .

.

.

گرداوری توسط اسکای داک

شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۳ | دسته : سخت افزار |

نظرات دیگران در مورد این مطلب :
محمد :

عالی بود.ممنون

Ehsan0918 :

سلام.
خسته نباشید.
اگه امکانش هست، در رابطه با این که آیا میشه هارد اکسترنالی که usb3 هست رو به مادگی usb2 کامپیوتر وصل کرد بدون اینکه هیچ صدمه ای به هارد اکسترنال وارد شود؟!


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !