مقاله آشنایی با زمین گرمایی

زیر پوسته زمین و قسمت فوقانی گوشته ، سنگهای مذابی (سنگهای نرم داغی به صورت روان) بنام ماگما وجود دارد. پوسته زمین برروی این گوشته ماگمایی مذاب شناور است. زمانیکه ماگما از طریق آتشفشان به سطح زمین می رسد ، به آن گدازه می گویند.

به ازای هر ۱۰۰ متری که به زیرزمین میروید ، حرارت سنگ ۳ درجه سیلیسیوس (Celsius) افزایش می یابد. یا به ازای هر ۳۲۸ فوت در زیرزمین ، حرارت ۴/۵ درجه فارنهایت افزوده می شود. بنابراین اگر ۱۰۰۰ فوت به زیرزمین بروید ، درجه حرارت سنگ جهت جوشاندن آب کافی خواهد بود.

زمین گرمایی

زمین گرمایی

بعضی اوقات آب در اعماق زمین ، در کنار سنگ گرمی قرار گرفته و به آب جوش یا بخار تبدیل می شود. درجه حرارت آب گرم می تواند تا ۳۰۰ درجه فارنهایت (۱۴۸ درجه سلزیوس) برسد. این مقدار حرارت بیش از حرارت آب جوش (۲۱۲ درجه فارنهایت یا ۱۰۰ درجه سانتیگراد) است. اگر آب جوش با هوا تماس نداشته باشد ، به بخار تبدیل نمی شود. زمانیکه آب گرم از طریق شکافهای زمین به بالا می آید به آن چشمه آب گرم می گویند. درتصویر، چشمه آب گرم پارک ملی یلوستون (Yellewstone) دیده می شود. بعضی اوقات آب گرم به محض رسیدن به سطح زمین ، در هوا منفجر شده که به آن آبفشان می گویند. در تصویر، آبفشان Old faithful دیده می شود.

ادامه ی متن فوق در فایل پیوست.

پسورد فایل زیپ : skydoc.ir

    نام فایل : Zamin-garmaii(skydoc Ir)
    حجم فایل : 69.5 KiB
    پسورد فایل : skydoc.ir
تیر ۲۳ام, ۱۳۹۲ | دسته : مقالات کتب ها |


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !