آموزش انتخاب کیفیت مناسب برای دوربین مدار بسته

امروز هم در این پست قصد داریم انتخاب کیفیت مناسب برای دوربین مدار بسته را برایتان آموزش دهیم. شاید برایتال سوال باشد که کیفیت دوربین های مدار بسته مناسب کار شما کدام است و باید چند مگاپیکسل باشد.

باید این موضوع را هم اضافه کنیم که استفاده از دوربین با کیفیت های بسیار بالا مواقعی که به این کیفیت نیاز ندارید فقط اضافه هزینه برای شما خواهد داشت زیرا دوربین های با کیفیت به شبکه های قدرتمند برای انتقال تصاویر ، سیستم های قوی با فضای بسیار بالا برای ذخیره فیلم ها و همچنین نیاز به سیستم های قدرتمند پردازشی برای بازبینی دوباره فیلم ها را برایتان به دنبال خواهد داشت.

کیفیت مناسب برای دوربین مدار بسته

کیفیت مناسب برای دوربین مدار بسته

انتخاب نوع دوربین و ویژگی هایش مانند تعداد پیکسل ها بایستی با توجه به کاربرد دوربین در نظر گرفته شود.

مگاپیکسل بیشتر منجر به سیستم های ویدیویی بهتر خواهد شد. در کنار مزایای فراوان دوربین هایی با این خاصیت، معایبی نیز وجود دارند. با سبک سنگین کردن نسبت فواید آن ها به چالش های موجود، می توان تصمیمات بهتری برای سیستم های ویدیویی اتخاذ نمود.

کاربران نهایی که امروزه از استاندارد وضوح تصویر اچ‌دی1080p به جای وی‌جی‌ای استفاده می کنند، باور دارند که این تغییر، ‌تصاویر واضح تر و در نتیجه مشاهدات بهتری را به دنبال دارد. هرچند با چالش هایی از قبیل مشکلات پهنای باند، نیاز به ایجاد مقاومت بیشتر و شبکه قوی تر که استاندارد اچ‌دی را پشتیبانی کند، نیز مواجه می شوند. افزایش دوربین های مگاپیکسلی در بازار که وضوح تصویر بیشتری را نیز ارائه می کنند، به قدری بوده است که طراحان سیستم ها و کاربران نهایی را با حجم وسیعی از انتخاب های گوناگون و پیشنهادات متنوع روبرو کرده است.

.

تغییر از استاندارد وی‌جی‌ای به اچ‌دی، یک شبه رخ نمی دهد. اینکه حتی به سمت استفاده از دوربین های مگاپیکسلی بالاتر بروید نیز خود یک تغییر بزرگ محسوب می شود.
به نظر می رسد دوربین های با مگاپیکسل بالاتر، داده های بیشتری کنترل می کنند که در نتیجه هزینه های گزافی را در پی خواهد داشت.

علاوه بر آن رمزگشایی فایل های بزرگ ویدیویی، قدرت محاسبه اضافه تری را طلب می کند. حسگرهایی در بازار موجودند که می‌توانند این مشکلات را از بین ببرند، اما فواید آنها نیز محدود شده است و در مقابل، نرخ فریم را محدودتر می کنند.

.
برقراری تعادل یا موازنه

.

تعادل برقرار کردن بین افزودن وضوح تصویر و نیاز به حرکت بی‌وقفه و بلادرنگ، ضروری است. بسیاری از کاربران نهایی خصوصاً در کاربردهای بازی، خواهان 30 فریم‌– تصویر‌– در هر ثانیه هستند. اما دوربین های با مگاپیکسل بالا، به طور تقریبی تنها یک فریم در هر ثانیه را ارائه می کنند.
حتی اگر به 10 تا 15 اف‌پی‌اس (‌فریم در هر ثانیه‌) برای یک کاربرد عمومی رضایت دهید، سیستم باز هم بایستی بخاطر مگاپیکسل بالای دوربین، بار بزرگتری از جریان ویدیویی را در خود نگه دارد که بسیار هزینه بر است. تعادل بین نرخ فریم به وضوح تصویر و تاثیر روی پهنای باند و ظرفیت، همگی به کاربردی که مورد نظر است، بستگی دارد.
به دلیل مشکل در انتقال تصاویر و پهنای باند کم، رقابتی برای دوربین های 5 تا 10 مگاپیکسلی یا بالاتر وجود ندارد.

.

اگرچه از این طریق فشرده سازی تصاویر بهتر می شود، اما حتی فرستادن ویدیوی1080p با سرعت 30 فریم بر ثانیه اثر مخربی روی شبکه ها خواهد داشت.
حساسیت به نور از دیگر مسئله های مطرح شده در مورد دوربین های مگاپیکسلی است. اندازه حسگر دوربین با افزایش پیکسل ها فرقی نمی کند، در نتیجه با تعداد پیکسل بیشتر و حسگری با سایزی مشخص، هر پیکسل کوچکتر است و بنابراین حساسیت کمتری به نور نشان می دهد. فاکتور محدود کننده دیگر در این دوربین ها، دسترسی به لنزهای با کیفیت بالا با تابع انتقال مناسب است که با قابلیت های دوربین هماهنگ می شود‌.
ایجاد سیستم های ویدیویی با وضوح تصویر بالا، پیچیده تر از آن است که تنها بتوان با انتخاب یک دوربین مگاپیکسلی به آن دست یافت. انتخاب دوربین تنها یک فاکتور در طراحی سیستم است و بر روی تمامی فاکتورها و عناصر دیگر و طبعاً هزینه هایشان برای یک سیستم تاثیر می گذارد.

.

انتخاب یک دوربین اچ‌دی بایستی با زیرساخت یک سیستم به نحوی هماهنگی داشته باشد تا تصاویر به درستی جابه جا شوند. در انتها، وضوح تصویر با انتخاب نوع سیستم تعیین می شود نه با انتخاب دوربین.
صحبت از پیکسل ها که می شود، تا نقطه معینی هرچه تعداد بیشتر شود بهتر است. اما پس از آن نقطه (که کاملاً به کاربرد بستگی دارد)، هزینه بالای انطباق وضوح تصویر همیشه به معنای مزایای بیشتر نیست.

.
در پایان می توان گفت، دوربین هایی که وضوح تصویری بالاتر از 1080p ارائه می کنند، در بیشتر مواقع در کاربردهای خاصی مد نظر قرار می گیرند. یک راهکار عملی و خوب این است که به جای اینکه به طور خودکار کل سیستم را بالاترین وضوح تصویر تنها به این دلیل که در دسترس است، بهبود ببخشیم، آن را تنها برای مکان هایی که نیاز است به کار بریم.

.

.

گرداوری توسط اسکای داک

آگوست 23rd, 2014 | دسته : دوربین مدار بسته |


افزودن نظر:فروشگاه دی وی دی اسکای داک
مهندس +1 یادت نره !
 آموزش ساخت فرستنده و گیرنده تصویر