مزایا و معایب لامپ های LED

در این پست اسکای داک با توجه به افزایش روز افزون استفاده از لامپ های LED و مصرف کم آنها و همچنین دارای بازده انرژی بسیار بالا قصد داریم به طور کامل لامپ های LED را با سایر لامپ های کم مصرف و رشته ای مقایسه کرده و به طور کامل در طول این مقاله شما را با مزایا و معایب این نوع از لامپ ها آشنا کنیم.

مزایا و معایب لامپ های LED

مزایا و معایب لامپ های LED

.

۱٫ بازده

.

در حال حاضر لامپ‌های LED بازده‌ای بین ۲۰ تا ۴۰ لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ‌های التهابی ۱۲ تا ۱۵ لومن و برای لامپ‌های کم‌مصرف ۳۵ تا ۶۰ لومن بر وات و برای لامپ‌های بخار سدیم این میزان به ۱۰۰ لومن بر وات می‌رسد. مشاهده می‌کنید که ظاهراً لامپ‌های LED برتری خاصی نسبت به لامپ‌های کم‌مصرف و یا بخار سدیم ندارند اما نکته‌ای که باعث تمایز و برتری بازده لامپ‌های LED نسبت به سایرین می‌شود این است که اولاً نور تولید شده توسط آن‌ها در تمام فضا پراکنده نمی‌شود و ثانیاً شامل پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز نمی‌باشند و این باعث می‌شود که شدت نور آن‌ها در فضای مورد نظر نسبت به سایرین بیشتر باشد.

.

مقایسه انواع لامپها

مقایسه انواع لامپها

.

۲٫ عمر مفید بالا

.

تا قبل از ظهور لامپ‌های LED بالاترین عمری که برای منابع روشنایی ثبت شده بود چیزی در حدود ۵۰۰۰ ساعت بود و این مقدار با کمترین طول عمر متصور برای LEDها قابل مقایسه نمی‌باشد.

حال بیاییم اثر دو خصیصه‌ای که در فوق ذکر شد را بررسی نماییم.

معمولاً هر زمان که از یک خیابان عبور می‌کنید یک یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آن‌ها را جایگزین می‌کنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد ولی با جایگزینی لامپ‌های LED به جای لامپ‌های قدیمی می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی نمود.

.

۳٫ عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز

.

همواره نوری که توسط منابع روشنایی تولید می‌شده است به همراه پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز بوده است که در حوزه بینایی ما قرار ندارند و کاربردی به منظور تأمین روشنایی ندارند اما موضوع به اینجا ختم نمی‌شود پرتوهای فرابنفش علاوه‌بر این که کاربردی در تأمین روشنایی ندارند بلکه برای انسان مضر می‌باشند و دانشمندان، بر اساس نتایج آخرین تحقیقات زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپ‌های مهتابی و کم مصرف منع کرده‌اند چون این گونه لامپ‌ها میزان زیادی پرتو فرابنفش از خود منتشر می‌کنند و این در حالی است که تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست سال‌ها پیش به اثبات رسیده است.

.

۴. به کارگیری با ولتاژهای بسیار پایین

.

ولتاژ مورد استفاده لامپ‌های LED می‌تواند بسیار پایین باشد و جالب است که لامپ‌های LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نور افشانی خواهد پرداخت و می‌توان آن‌ها را با ضعیف‌ترین و کوچک‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود. بنابراین می‌توان بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع و ساختمان‌ها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبکه‌ی سراسری توسط باطری‌ها و پیل‌های مستقیم تغذیه نمود  و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماکن صعب‌العبور و فواصل بالا را کاهش داد.

.

۵٫ قابلیت استفاده از هر دو نوع جریان

.

لامپ‌های LEDبه طور معمول از جریان DC استفاده می‌کنند ولی به راحتی با قرار دادن یکسو کننده‌ها می‌توان از جریان AC نیز برای تأمین انرژی مورد نیاز آن‌ها استفاده نمود البته در حال حاضر LEDهایی تولید می‌شوند که بدون نیاز به اینورترهای جریان ویکو سازها به راحتی با جریان AC به فعالیت می‌پردازند. این قابلیت LED باعث می‌شود که برای استفاده از منابع انرژی خورشیدی که جریان برق تولیدی آن‌ها به صورت DC می‌باشد بدون نیاز به اینورترهای جدید (معمولاً هزینه زیادی در بر دارند و کار با آن‌ها و نگهداری آن‌ها بسیار مشکل است) مستقیماً انرژی تولیدی را به مصرف رساند.  این خصوصیت و توان مصرفی پایین لامپ‌های LED باعث شده است که بتوان بدون دسترسی به شبکه‌های برق‌رسانی به وسیله هر نوع منبع تولید انرژی به صورت کاملاً اقتصادی از لامپ‌های LED به منظور تأمین روشنایی استفاده نمود.

.

مزایای لامپ های LED

مزایای لامپ های LED

.

 ۶٫ قابلیت به کارگیری در دمای ۴۰- درجه و ۸۵+ درجه سلسیوس      

.

به جرأت می‌توان گفت که لامپ‌های LED در هر نقطه از کُره‌ی خاکی در هر فصلی قابل استفاده می‌باشند و توانایی قابل توجهی در تحمل تغییرات دما دارند که مشابه آن را در هیچ یک از منابع روشنایی نمی‌توان یافت و شما می‌توانید  LED را در دمای ۵۰- درجه و ۱۰۰+ درجه سلسیوس به راحتی نگهداری نمایید.

معمولاً در نقاط صعب‌العبور و دارای شرایط نامساعد امکان استفاده از هیچ یک از لامپ‌های قدیمی به آسانی وجود ندارد و باید تدابیر خاصی برای حفظ و نگهداری آن‌ها اندیشیده شود ولی می‌توان لامپ‌های LED را به راحتی در هر مکانی بدون نیاز به مراقبت‌های خاص مورد استفاده قرار داد.

.

 ۷٫ افزایش بازده در شرایط کاهش جریان

.

پیشتر گفته شد که می‌توان با کاهش جریان نور لامپ‌های LED را به میزان دلخواه تنظیم کرد حال ممکن است تصور شود که با کاهش جریان مانند سایر لامپ‌ها از میزان بازده لامپ‌های LED نیز کاسته خواهد شد ولی حقیقت این است که هر چه جریان کاهش یابد بر خلاف سایر منابع روشنایی، میزان بازده‌ی نوری این لامپ‌ها افزایش می‌یابد و از بازده نامی آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

معایب لامپ های LED

معایب لامپ های LED

.

۸. امنیت بالا

.

در صورت استفاده از لامپ‌های LED چون این گونه لامپ‌ها را می‌توان با استفاده از ولتاژهای پایین و امن به کار بُرد و علاوه‌بر این تولید حرارت توسط این گونه لامپ‌ها بسیار کم است، خطر برق‌گرفتگی، سوختگی و حریق را می‌توان تا میزان زیادی کاهش داد و بسیاری از موارد ایمنی را که در مورد لامپ‌های قدیمی باید رعایت می‌کردیم حذف نمود.

.

۹. قابل رؤیت بودن نور LEDها نسبت به لامپ‌های التهابی به میزان ۱۰برابر

.

نور تولید شده توسط لامپ‌های LED به علت ماهیت خود و درخشندگی بسیار زیاد تا فواصل دور قبال رؤیت می‌باشد و حدوداً میزان فاصله‌ای که می‌توان نور آن‌ها را تشخیص داد ۱۰ برابر لامپهای معمولی می‌باشد به همین علت در بسیاری از چراغ‌ها و علائم هشدار دهنده و راهنمایی جایگزین نمونه‌های قدیمی شده‌اند

.

.

همچنین می توانید طرح توجیهی تولید لامپ های LED را از اینجا دریافت کنید .

.

.

گرداوری : توسط اسکای داک

مرداد ۱ام, ۱۳۹۳ | دسته : برق قدرت، تاسیسات |


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !