آشنایی با روش و طرز کار موتورهای یونیورسال جریان DC

امروز در این پست قصد داریم فیلم های آموزشی ای در مورد موتورهای یونیورسال قرار دهیم که به صورت انمیشنی طرز کار موتورهای الکتریکی نوع یونیورسال را به صورت بسیار زیبایی نشان داده است. همچنین با توجه به استقبالی که از این نوع کلیپ ها و انمیشن ها شده از این به بعد سعی خواهد شد از این ویدئو ها بیشتر روی سایت قرار داده شود.

.

آشنایی با طرز کار موتورهای یونیورسال

آشنایی با طرز کار موتورهای یونیورسال

.

آشنایی کوتاه با موتورهای یونیورسال و مزایا و معایب این نوع موتورها :

.
یکی از انواع موتورهای DC میدان سیم پیچی شده موتور یونیورسال است .  اسم این موتورها از این واقعیت گرفته شده است که این موتورها را می‌توان هم با جریان DC و هم AC بکار برد، اگر چه که اغلب عملاً این موتورها با تغذیه AC کار می‌کنند.

اصول کار این موتورها بر این اساس است که وقتی یک موتور DC میدان سیم پیچی شده به جریان متناوب وصل می‌شود ، جریان هم در سیم پیچی میدان و هم در سیم پیچی آرمیچر (و در میدانهای مغناطیسی منتجه) همزمان تغییر می‌کند و بنابراین نیروی مکانیکی ایجاد شده همواره بدون تغییر خواهد بود.

در عمل موتور بایستی به صورت خاصی طراحی شود تا با جریان AC سازگاری داشته باشد (امپدانس/راکتانس بایستی مدنظر قرار گیرند) و موتور نهایی عموماً دارای کارایی کمتری نسبت به یک موتور معادل DC خالص خواهد بود.

.

مدار الکتریکی موتورهای یونیورسال

مدار الکتریکی موتورهای یونیورسال

.

مزیت این موتورها این است که می‌توان تغذیه AC را روی موتورهایی که دارای مشخصه‌های نوعی موتورهای DC هستند بکار برد، خصوصاً اینکه این موتورها دارای گشتاور راه اندازی بسیار بالا و طراحی بسیار جمع و جور در سرعتهای بالا هستند.

جنبه منفی این موتورها تعمیر و نگهداری و مشکل قابلیت اطمینان آنهاست که به علت وجود کموتاتور ایجاد می‌شود و در نتیجه این موتورها به ندرت در صنایع مشاهده می‌شوند، اما عمومی‌ترین موتورهای AC در دستگاههایی نظیر مخلوط کن و ابزارهای برقی که گاهاً استفاده می‌شوند، هستند.

.

موتور یونیورسال

موتور یونیورسال

همچنین شما می توانید طرز کار سروو موتورها را از اینجا مشاهده و دانلود کنید.

.

همچنین شما می توانید طرز کار موتور اتومبیل را از اینجا مشاهده و دانلود کنید.

.

همچنین شما می توانید طرز کار موتور جت را از اینجا مشاهده و دانلود کنید.

.

 مشاهده آنلاین ویدئو :

.

.

دانلود انمیشن فوق با لینک مستقیم از سرور سایت :

.

 

    نام فایل : Universal DC Motor SkyDoc IR
    حجم فایل : 1.1 MiB
    پسورد فایل : skydoc.ir
تیر ۲۷ام, ۱۳۹۳ | دسته : دیگر |


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !