آشنایی با مزایا و معایب خودروهای دیزلی و بنزینی

در این پست قصد داریم با مزایا و معایب اتومبیل های دیزلی و بنرینی آشنا شویم . اما قصد دارم قبل از پرداختن به موضوع مزایا و معایب ، ابتدا با موتور دیزل و سوخت دیزل آشنا شویم ود ر ادامه به بحث مزایا و معایب بپردازیم. پس با ما برای آشنایی با موتور و سوخت دیزل و همچنین مزایا و معایب موتورهای دیزلی و بنزینی با ما همراه باشید.

آشنایی با مزایا و معایب خودروهای دیزلی وبنزینی

آشنایی با مزایا و معایب خودروهای دیزلی وبنزینی

.

تعریفی که در ادامه درباره سوخت دیزل قرار می دم خلاصه ای از سایت ویکی پدیا می باشد :

.

نفت گاز یا گازوئیل به عنوان سوخت موتورهای دیزلی و تأسیسات حرارتی بکار می‌رود.

سوخت دیزل به هر گونه سوخت مایع گفته می‌شود که در موتورهای دیزلی بکار رود.این سوخت بیشتر از روش ویژه‌ای در تقطیر جز به جز نفت مازوت بدست می‌آید اما روش‌های دیگری نیز برای فراوری سوخت دیزل بدون بهره‌گیری نفت وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به زیست‌دیزل، زیست‌ توده به مایع (BTL) و گاز به مایع (GTL) اشاره داشت که بهره‌گیری جهانی از آنها به سرعت در حال افزایش است.

برای ابهام‌زدایی میان گونه به دست آمده از نفت و دیگر گونه‌ها، گونه نفتی را نفت‌دیزل یا پترودیزل نامیده می‌شود.دیزل بسیار کم گوگرد گونه استاندارد برای تعریف دیزل می‌باشد که دارای گوگرد بسیار کم است.مطابق آمار سال ۲۰۰۷، نزدیک به همه سوخت دیزل بکار رونده در آمریکا و اروپا، از گونه بسیار کم گوگرد است.

.

و اما خلاصه ای از موتور دیزل و تاریخچه موتورهای دیزلی :

.

کلمه دیزل نام یک مخترع آلمانی به نام دکتر رودلف دیزل است که در سال ۱۸۹۲ نوع خاصی از موتورهای احتراق داخلی را به ثبت رساند، به احترام این مخترع اینگونه موتورها را موتورهای دیزل می نامند.
موتورهای دیزل ، به انوع گسترده ای از موتورها گفته می شود که بدون نیاز به یک جرقه الکتریکی می توانند ماده سوختنی را شعله ور سازند. در این موتورها برای شعله ور ساختن سوخت از حرارت های بالا استفاده می شود. به این شکل که ابتدا دمای اتاقک احتراق را بسیار بالا می برند و پس از اینکه دما به اندازه کافی بالا رفت ماده سوختنی را با هوا مخلوط می کنند.

همانگونه که می دانید برای سوزاندن یک ماده سوختی به دو عامل حرارت و اکسیژن نیاز است .  اکسیژن از طریق مجاری ورودی موتور وارد محفظه سیلندر می شود و سپس بوسیله پیستون فشرده می گردد. این فشردگی آنچنان زیاد است که باعث ایجاد حرارت بسیار بالا می گردد. سپس عامل سوم یعنی ماده سوختنی به گرما و اکسیژن افزوده می شود که در نتیجه آن سوخت شعله ور می شود.

.

مزایا و معایب موتور های دیزلی نسبت به بنزینی

مزایا و معایب موتور های دیزلی نسبت به بنزینی

خوب با موتورهای بنزینی هم مطمعنا آشنا هستید به خاطر اینکه دیگه زیاد سرتون رو به درد نیارم می ریم سراغ مقایسه موتورهای دیزلی و بنزینی تا با مزایا و معایب هر کدام به طور کامل آشنا شویم.

.

متاسفانه در ایران خودروهای سواری یا بنزینی هستند و یا گازی!

اما در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به جای گاز از دیزل استفاده می‌شود و در اخبار خودرویی جهان بسیار می‌بینید که فلان خودرو هم به صورت دیزلی عرضه می‌شود و هم بنزینی. اما بالاخره کدامیک بهتر است و هر کدام چه مزیت‌ها و معایبی دارند؟

.
در قدیم می‌گفتند که خودروهای دیزلی بسیار پر سر و صداتر و دارای آلایندگی بیشتری هستند و همچنین نسبت به بنزین سوخت گران‌تری هستند اما در مقابل مسافت بیشتری را می‌توان با آن طی کرد و یا به عبارت دیگر مصرف سوخت آن‌ها کمتر است. در طرف دیگر خودروهای بنزینی بودند که کمتر سر و صدا داشتند و با وجود اینکه مصرف سوخت آن‌ها بیشتر بود و در نتیجه مسافت طی شده برای این نوع خودروها کمتر بود اما سوخت ارزان‌تری نسبت به دیزل هستند. البته اگر امروزه به خودروسازی‌های بزرگ جهان نگاهی بیندازید، با وجود اینکه سعی بر آن است که خودروهای بنزینی با مصرف سوخت پایینی تولید کنند اما تکنولوژی ساخت پیشرانه‌های دیزلی نیز پیشرفت قابل توجهی کرده به طوریکه توانسته‌اند موتورهای دیزلی بسیار آرام و همچنین با آلایندگی پایین را به تولید برسانند.

کدام ماشین بهتر است ؟ دیزلی یا بنزینی ؟

کدام ماشین بهتر است ؟ دیزلی یا بنزینی ؟

.
معمولا خودروهای بنزینی حدود ۱۰ درصد ارزان‌تر از خودروهای دیزلی هستند اما زمانیکه موقع فروش می‌رسد، خودروهای بنزینی افت قیمت بیشتری نسبت به دیزلی‌ها دارند.

به طور مثال، یک  BMW 320d SE دیزلی حدود ۲۸۵۰۰ پوند قیمت دارد در حالیکه مدل بنزینی همین مدل یعنی ۳۲۰i SE حدود ۲۶ هزار پوند است. اگر فرض کنیم همین خودروها حدود ۳ سال کار کرده‌اند و تصمیم به فروش آن‌هاست، مدل دیزلی ۵۰ درصد قیمت اولیه ارزش دارد اما مدل بنزینی تنها ۴۴ درصد قیمت اولیه می‌ارزد یعنی ۶ درصد افت قیمت بیشتر نسبت به مدل دیزلی خواهد داشت.

.
اینکه شما با چه مقدار سوخت، چه مسافتی را می‌توانید طی کنید (یا همان مصرف سوخت خودرو) نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که باید مدنظر قرار گیرد. البته این اطلاعات در بروشور هر خودرو قابل رویت است اما انتظار نداشته باشید که زمانیکه خودتان در خیابان در حال رانندگی هستید به آن عدد برسید زیرا اعدادی که کارخانه در بروشور هر خودرو ثبت می‌کند برای شرایط استاندارد است و معمولا در حین رانندگی‌های شهری چنین شرایطی وجود ندارد. برای مثال باید گفت که طبق اعلام کارخانه، فورد Mondeo با پیشرانه دیزلی ۲ لیتری و جعبه دنده دستی مصرفی برابر ۴٫۸ لیتر در هر صد کیلومتر دارد اما اگر در خیابان در حال رانندگی باشید شاید این رقم به ۵٫۶ لیتر نیز برسد.

.
اگر در حال انتخاب بین یک خودروی دیزلی و بنزینی شک دارید، اول با خودتان صادق باشید و بدانید که با وجود اینکه قدرت تولید شده توسط موتور دیزلی بیشتر است و معمولا لذت رانندگی با آن بیشتر خواهد بود، اما قیمت سوخت آن نیز گران‌تر است و آیا حاضرید که برای لذت بیشتر در رانندگی هزینه سوخت آن را نیز تحمل کنید؟ و همچنین باید گفت که معمولا استهلاک خودروهای دیزلی نیز بیشتر است و در نتیجه هزینه نگهداری آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. لذا اگر معمولا با خودروی خود مسافت‌های کوتاه را طی می‌کنید و اهل مسافرت‌های طولانی با خودروی خود نیستید، شاید خودروی دیزلی زیاد مناسب شما نباشد.

.

موتور بنزینی بهتر است یا دیزلی؟

موتور بنزینی بهتر است یا دیزلی؟

البته در کشورهای اروپایی، خودروهایی که تولید آلایندگی بیشتری می‌کنند، باید مالیات (به نام Road Tax) بیشتری بپردازند و از آنجاییکه تولید آلایندگی موتور دیزلی کمتر است، مالیات آن نیز کمتر خواهد بود، موضوعی که در کشور ما، و مخصوصا برای شهری مثل تهران لازم الاجرا به نظر می‌رسد.

.
در نهایت ما در این مقاله مزایا و معایت هر پیشرانه را بازگو کردیم. خودروهای دیزلی دارای سوخت ‌گران‌تر، مصرف سوخت کمتر، آلایندگی کمتر، قدرت بیشتر، افت قیمت کمتر و هزینه نگهداری بیشتری هستند و در مقابل خودروی بنزینی دارای سوخت ارزان‌تر، مصرف سوخت بیشتر، آلایندگی بیشتر، قدرت کمتر، افت قیمت بیشتر و هزینه نگهداری کمتری هستند. شما در انتخاب خود باید به صورت دقیق محاسبه کنید که استفاده شما از خودرویتان چگونه است تا متوجه شوید که بالاخره مدل دیزلی برای شما مناسب‌تر است یا بنزینی.

.

گرداوری توسط سایت اینترنتی اسکای داک

تیر ۲۲ام, ۱۳۹۳ | دسته : خودرو |


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !