آموزش تشخیص عکس اصلی از عکس دستکاری شده

آیا تا به حال شده عکسی دریافت کرده باشید و بخواهید ببینید که آیا این عکس تصویری اصلی می باشد یا توسط فتوشاپ یا نرم افزار های دیگر دستکاری شده است ؟؟
در این پست قصد داریم سرویس را برای شما معرفی کنیم که بتوانید با دادن عکس مورد نظر خودتان تشخیص دهید که آیا این عکس توسط نرم افزار های مربوط به ویرایش عکس دستکاری شده و یا تصویر اصلی می باشد . پس برای تشخیص تصاویر جعلی از تصاویر اصلی با ما همراه باشید.

آموزش تشخیص تصاویر جعلی از تصاویر اصلی

آموزش تشخیص تصاویر جعلی از تصاویر اصلی

.

یکی از موضوعاتی که در جریان برگزاری مسابقاتی با محوریت عکاسی با خود حاشیه‌های فراوانی را به همراه می‌آورد، تقلب‌کردن عکاس یا تغییر دیجیتالی یا دستکاری عکس به هر ترتیب است. اما آیا راهی برای کشف اینگونه تقلب وجود دارد؟

.

جدای از حیطه‌های تخصصی، حتی گاهی خودمان هم دلمان می‌خواهد بدانیم فلان عکس جالب یا جنجالی، واقعی است یا به اصطلاح از فتوشاپ برای تغییر آن کمک گرفته شده است! اما خوب این‌ها همه با توجه به اطلاعاتی که در عکس ذخیره می‌شود، راه حلی ساده دارد! راه حلی که با کمک سرویس آنلاین Izitru میسر شده است و ما عملکرد آن را به همراه نتایجی که خودمان گرفته‌ایم، در ادامه مطلب به کاربران زومیتی شرح خواهیم داد.

.

Fourandsix بنیانگذار این سرویس که سابقه درخشانی در زمینه عکاسی و تهیه پلاگین‌های فتوشاپ دارد، سرویس تازه‌اش را با هدف شناسایی حرفه‌ای و دقیق تصاویر به راه انداخته است. اما این سرویس یک مزیت ویژه نیز دارد و آن هم عملکرد خودکار و بدون نیاز به دانش فنی یا دخالت کاربر است! اما Izitru که در واقع «is it True»  تلفظ می‌شود و برگردان فارسی‌اش، «آیا این درست است؟» می‌شود، چگونه در تشخیص اینکه که تصاویر شما واقعی است یا از آن از نرم‌افزارهای دیجیتالی استفاده شده است، به شما کمک می‌کند؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال، ما سری به منابع معتبر زدیم و بعد از شرح عملکرد این سرویس برایتان، تصاویری از بررسی قبلی بنده و مسعود یوسف‌نژاد از Xperia T2 را مورد آزمایش قرار  داده‌ایم تا ببنیم که سرویس چقدر قابل اطمینان است.  با ما در این مقاله همراه شوید.

.

izitru چگونه کار می‌کند؟

 

آنالیز  امضاء و مشخصات اصلی تصاویر JPEG که در سرویس izitru مورد استفاده قرار می‌گیرد، در واقع همان چیزهایی است که در ابتدا برای آنالیز تصاویر در پلاگین فتوشاپ همین شرکت با نام FourMatch مورد استفاده قرار گرفته بود. اما این امضاء و آنالیز آن چیست و چگونه صورت می‌پذیرد؟

.

نکته جالب در رابطه با دوربین‌های عکاسی آن است که تقریباً هر یک از آن‌ها، از روش و ضرایب خاصی برای انکود‌کردن یا تبدیل‌کردن به کدها و فشرده‌سازی عکس‌های JPEG استفاده می‌کنند. در این بین، فوتوشاپ، روش جداگانه‌ای دارد؛ ولی باز هم روش فتوشاپ نیز کاملاً هویدا و در تمامی تصاویر یکسان است.

.

حالا سرویس حقیقت‌یاب ما، قدم اول را برای برملا ساختن دروغ عکاسان  از اینجا آغاز می‌کند! این سرویس پایگاه داده‌ای بسیار بزرگ از دوربین‌های عکاسی و شیوه انکودکردن تصاویر آن‌ها که به اصطلاح به آن امضای عکس می‌گویند را در خود ذخیره شده دارد و با دیدن عکسی که به آن می‌دهید، سرویس شروع به آزمایش و مقایسه تصویر با پایگاه داده‌های خود می‌کند و تشخیص می‌دهد که کدام دوربین عکاسی این تصویر را ثبت و ضبط کرده است.

.

آموزش تشخیص عکس های فتوشاپ شده

آموزش تشخیص عکس های فتوشاپ شده

.

اما خب، امضای تصاویر تکنولوژی شناخته‌شده‌ای است و به راحتی می‌توان آن را تغییر یا تشخیص داد. پس سرویس izitru آزمایش‌های دیگری را در جستجوی حقیقت انجام می‌دهد. یکی از این آزمایش‌ها پیدا کردن امضایی است که به صورت مجدد و بار دوم بر روی عکس اعمال شده و احتمال آنکه به عنوان یک سرپوش برای پوشاندن حقیقت مورد استفاده قرار گرفته باشد بیشتر است. آزمایش بعدی نیز به شیوه کدگذاری JPEG تصویر می‌پردازد تا ببیند که تصویر با همان دوربینی که در امضا بدان رسیده‌اند کدگذاری شده یا توسط نرم‌افزاری کامپیوتری این کدها بدان افزوده شده‌اند.

.

آزمایش نهایی نیز به آزمایشی به نام تشخیص روح JPEG و آزمایش دیگر نیز الگوی لنز را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمایش JPEG Ghost Detection نام دارد. این آزمایش نیز با ذخیره تصویر در کیفیت‌ها و حالات مختلف، آن‌ها را با تصویر اصلی مقایسه می‌کند تا ببیند که کیفیت کدام تصویر به تصویر مظنون نزدیک‌تر است.

البته در نمایش نتایج، Basic captioning  که متادیتای تصاویر شما در تشخیص این سرویس تا زمانی که نرم‌افزارهای ادیت عکس تغییری در این اطلاعات صورت ندهند،‌ تأثیری نمی‌گذارد.

.

استفاده تجاری

.

سرویس izitru می‌تواند شما را در تشخیص آنکه کدامیک از دوستانتان تصاویر تقلبی به شما نمایش می‌دهد یا آنکه فلان تصویر واقعی است یا اصلاح شده است کمک زیادی می‌‌کند. اما این‌ها تنها استفاده‌های رایگان و نه چندان با اهمیتی است که به راحتی در سایت این سرویس و اپلیکیشن iOS آن قابل اجراست. در طرف دیگر اما، امکانات اصلی این سرویس در موضوع تجاری خلاصه می‌شود. موضوعاتی مثل تشخیص واقعی‌بودن تصاویر حوادث در اداره بیمه یا تشخیص اصل بودن تصویر کالا در فروشگاه‌های اینترنتی برای خریداران، از جمله‌کاربردهای اصلی این سرویس است. همه اینها ملزم ارائه اپلیکیشن‌هایی جداگانه است که در راستای آن، شرکت Fourandsix رابط کاربری برنامه‌نویسی مخصوص خود را برای ارتباط مستقیم با سرویس و ارائه این اپلیکیشن‌ها عرضه می‌کند.

.

.

گرداوری توسط اسکای داک

شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۳ | دسته : اینترنت |

نظرات دیگران در مورد این مطلب :
bbs :

خوب بود.


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !