مقاله موتورهاي جستجوگر اينترنت

مقاله حاضر كنكاش درباره موتورهاي جستجو گر اينترنت.موتورهاي جستجو طبقه بندي و دسترسي به اطلاعات را ساده مي‌سازند.

اينترنت خصوصا وب منبع عظيمي‌از اطلاعات است كه روز به روز بر حجم آن افزوده شود. در حال حاضر ميليونها صفحه كه اطلاعات فراواني از موضوعات مختلف را در بر دارند بر روي سرويس دهنده هاي مختلف جا خوش كرده اند و اين در حالي است كه هر روز نيز بر حجم اين اطلاعات افزوده مي‌شود.

جنبه مثبت وب اين است كه اطلاعات فراواني را در موضوعاتي بسيار گسترده, ارايه مي‌دهد اما جنبه منفي آن اين است كه اگر كاربري دنبال موضوعي خاص باشد, كدام صفحه را بخواند؟ از ميان ميليونها صفحه موجود, كدام صفحه و يا صفحات نياز او را برآورده مي‌كند؟

موتور های جست و جو

موتور های جست و جو

موتور های جست و جو

موتور های جست و جو

در چنين مواقعي كاربران سراغ موتورهاي جستجوگر مي‌روند. آمارهاي رسمي‌نشان مي‌دهد كه افراد بسياري سفر در دنياي وب را با موتورهاي جستجو گر آغاز مي‌كنند.

موتور جستجو گر سايتي است كه با گرفتن عبارتي مختصر, كاربر را با ليستي از سايتها روبه رو مي‌كند كه به موضوع مورد علاقه او مرتبط است. موتور جستجو گر سايتي است كه براي كمك به كاربران در يافتن اطلاعات موجود در ساير سايتها طراحي شده است. بسياري از آنها ابتدا تنها پروژه هاي دانشگاهي بوده اند نظير:

Google, Inktomi, Yahoo

وقتي يك كاربر عبارتي را جستجو مي‌كند, موتور جستجو گر ليستي از سايتها را نشان مي‌دهد كه تعداد آنها از چند مورد تا ميليونها صفحه متغير است. سايتهايي كه موتور جستجو گر به عنوان نتايج جستجويش نشان مي‌دهد بر حسب ميزان ارتباط با موضوع جستجو شده به ترتيب نزولي ليست مي‌شوند.

به عبارت ديگر سايتي كه به عنوان اولين نتيجه جستجو معرفي مي‌شود, مرتبط ترين سايت به عبارت جستجو شده از ديد آن موتور جستجوگر بوده است.

هر چه بر محبوبيت وب افزوده مي‌گردد  نياز به بايگاني كردن اطلاعات آن نيز بيشتر مي‌شود. موتور نياز به سرعت در اختيار كاربران قرار مي‌دهد.

بدون موتور جستجو گر, وب تنها به بخش كوچكي از موفقيت امروزي خود دست مي‌يافت, زيرا موتور جستجو گر وب را به رسانه اي قابل استفاده براي همه كس كرده است چرا كه از هيچ كس توقع نمي‌رود كه آدرسهاي بسياري از سايتهاي مختلف را به ياد آورده آنچه كه تمام موتورهاي جستجو گر انجام مي‌دهند. (با درجات متفاوتي از موفقيت), فراهم آوردن يك وسيله جستجوي ساده است.

ادامه مقاله در فایل پیوست .

پسورد : skydoc.ir

    نام فایل : Search-engine(skydoc Ir)
    حجم فایل : 38.0 KiB
    تعداد دانلود : 1119 بار
    پسورد فایل : skydoc.ir
ژوئن 27th, 2013 | دسته : طراحی وب |

نظرات دیگران در مورد این مطلب :
mina :

عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

mina :

خیلی خیلی خوب بود مرسیییییییییییییییییییییییییییییییی


افزودن نظر:فروشگاه دی وی دی اسکای داک
مهندس +1 یادت نره !
 آموزش ساخت فرستنده و گیرنده تصویر