دانلود کتاب آشنایی مقدماتی با رباتیک و مکاترونیک

امروز در این پست قصد دارم کتابی را برای شما قرار دهم که به صورت مقدماتی با اصول و مفهوم رباتیک و مکاترونیک آشنا شوید . خیلی از افراد با توجه به اینکه در رشته های دیگر دانشگاهی فعالیت می کنند اما علاقه ی خاصی به رباتیک و مکاترونیک دارند . به همین خاطر در این پست ابتدا با رشته های رباتیک و مکاترونیک به صورت کلی آشنا خواهید و شد و در ادامه با تفاوت رباتیک و مکاترونیک نیز آشنا خواهید شد. شاید برایتال سوال پیش بیاید مگر رباتیک با مکاترونیک تفاوت دارد ؟ باید در جواب بگوییم بله ، در صورتی که شما به رشته های دانشگاه های بین المللی مراجعه کنید می بینید که این دو رشته جدا از هم می باشند که در ادامه به تفاوت این دو رشته پرداخته خواهد شد.

آشنایی با رباتیک و مکاترونیک

آشنایی با رباتیک و مکاترونیک

 

ربات چیست؟

هر دستگاه الکترومکانیکی که عمل خاصی را انجام دهد ربات نامیده می شود. این دستگاه می تواند جهت انجام یک وظیفه خاص برنامه ریزی شود. تفاوت ربات با انسان از بسیاری جهات قابل چشم پوشی نیست. مثلا خستگی ناپذیری و انجام یک کار تکراری با دقت فراوان و یا کارهایی که توان زیادی نیاز دارند و بازوهای انسان توان لازم برای انجام آن را ندارند به راحتی از عهده ربات ها بر می آید. در اینجا یک کلیپ جالب از رباتی که برای چیدن نارگیل از درختان بالا میرود قرارداده شده است.

رباتها میتوانند بسیار ساده و یا با ساختاری پیچیده باشند ولی در همه حالتها ربات ترکیب علوم مکانیک و الکترونیک است، امروزه رشته ویژه ای به نام مکاترونیک ویژه رباتیک در دانشگاهها تدریس می گردد.

ربات هایی که امروزه بسیار بسیار در حال تکاملند ربات های انسان نما هستند، ژاپن به عنوان پیشتاز این عرصه هر روز در حال تکمیل این پروژه عظیم می باشد، چارچوب بدن ، اعضای مهم مانند چشم( چشمی که قابلیت دیدن و تشخیص دادن را داشته باشد) تاکنون طراحی وساخته شده اند و سالهای اخیر در حال طراحی چهره هم به لحاظ ظاهری (سایز و رنگ و ابعاد) وهم به لحاظ باطنی (به گونه ای که غم و شادی و عصبانیت را نشان دهد) میباشد. محققان ژاپنی اعلام کرده اند تا سال ۲۰۵۰ ربات های انسان نما با قابلیت های یک انسان کامل (احساسات و عواطف، عقل و درک شرایط و …) را به بازار عرضه خواهند نمود..

در چنین شرایط کشور مانیز جایگاه ویژه ای پیدا کرده و جوانان و محققان ایران نیز ربات های بسیاری ساخته اند و در بسیاری از مسابقات رتبه های عالی کسب کرده اند، تیم روباتیک دانشگاه آزاداسلامی قزوین در رقابتهای جهانی ۲۰۱۱ ترکیه در رشته ربات شبیه ساز امداد قهرمان جهان شد. همچنین تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در این رقابتها که در شهر استانبول ترکیه جریان داشت به طور مشترک با تیم دانشگاه شهید بهشتی بر سکوی قهرمانی ایستاد.

دانلود کتاب آموزش رباتیک

دانلود کتاب آموزش رباتیک

مکاترونیک :

مهندسی مکاترونیک تلفیق سه رشتهٔ مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. این رشته سعی بر آن دارد تا نگاهی یکپارچه به سیستم‌های تشکیل شده از اجزای مکانیکی – الکترونیکی – کنترلی و نرم‌افزار داشته باشد∗. واژهٔ مکاترونیک توجه شمارا به علم مکانیک و الکترونیک جلب می‌کند. اما هدف مکاترونیک ایجاد و استفاده از ارتباط داخلیِ میان‌رشته‌های مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازی است، تا یک نمایه از کنترلِ پیشرفته را در سیستم‌های ترکیبی به خدمت بگیرد.

مهندسی مکاترونیک یک مجموعهٔ بین‌رشته‌ای تلفیقی از پوشش اهداف مشترک رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کنترل، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مولکولی ( از نانوشیمی و بیولوژی) پدیدآمده‌است. هدف مکاترونیک این است که به سیستم‌های ساده‌تر، ارزان‌تر، راحت‌تر و انعطاف‌پذیرتر دست یابیم.در نگاه دیگر فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکاترونیک با دید جامعی که از علوم مهندسی ( الکترونیک – مکانیک – کامپیوتر ) دارند می توانند بر اجرای طرح های مهندسی، نظارت داشته و برای آنها برنامه ریزی نمایند .

 

اگر بخواهیم به صورت خلاصه وار تفاوت این دو رشته را بیان کنیم باید بگوییم :

1 – سیستم های مکاترونیکی ورودی هایشان فراهم شده است در حالی که سیستم های رباتیکی باید خودشان ورودی ها را   از محیط دریافت نمایند.
2 – سیستم های مکاترونیکی خودکار هستند در حالی که سیستم های رباتیکی خودمختار هستند.
3 – سیستم های رباتیکی نیازی به دید انسان ها (فکر و محاسبات بشری) ندارند، در حالی سیستم های مکاترونیکی نیازمند فکر انسان ها از قبل یا هم زمان با کارکرد می باشند.

دانلود کتاب آموزش مکاترونیک

دانلود کتاب آموزش مکاترونیک

 دانلود کتاب آشنایی مقدماتی با رباتیک و مکاترونیک

  توضیحات کتاب :

با رشد روزافزون علم مکاترونیک و رباتیک در عرصه جهانی و به موازات آن، پیشرفت این علم در داخل کشور و استقبال چشمگیر علاقمندان مستعد ایرانی از این علم، ضرورت وخود منابع مرجع جهت استفاده علاقمندان روز به روز بیشتر احساس می شود. کتابی که هم اکنون پیش روی شماست، تلاشی است با هدف ارائه مرجعی عملی به دوستانی که قصد ورود به این عرصه را دارند. در این کتاب هر فصل با ابتدایی ترین مباحث شروع میگردد و تا ایجاد یک دید عملی در خواننده ادامه می یابد. تمامی مباحث این کتاب حاصل تجربیات شخصی مولفین در طول پروژه ها و ربات های مختلف می باشد.

 

 

گرداوری توسط : اسکای داک

    نام فایل : Mechatronics-and-Robotics(skydoc Ir)
    حجم فایل : 4.9 MiB
    تعداد دانلود : 736 بار
    پسورد فایل : skydoc.ir
ژوئن 15th, 2014 | دسته : الکترونیک، کنترل |


افزودن نظر:فروشگاه دی وی دی اسکای داک
مهندس +1 یادت نره !
 آموزش ساخت فرستنده و گیرنده تصویر