آشنایی کامل با طرز کار دوربین های کنترل سرعت

حتما شما در سفرهای روزانه و یا سفر های خارج شهر با تابلوهایی مواجه شده اید که متن ” سرعت شما توسط دوربین های کنترل سرعت در سرتاسر مسیر کنترل می شود ” شده اید . و اما آیا ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده است که چطور این امکان وجود دارد که با استفاده از دوربین بتوان سرعت یک جسم متحرک رو اندازه گیری کرد ؟!

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع دوربین ها و روش کار آنها آشنا کنیم . پس با ما برای آشنایی با این دستگاه ها همراه باشید .

روش کار دوربین های کنترل سرعت پلیس

روش کار دوربین های کنترل سرعت پلیس

 

دوربین کنترل سرعت مدل رهگیری لیزری:

 

آشنایی با دوربین های کنترل سرعت

آشنایی با دوربین های کنترل سرعت

 

از آنجاییکه در کار سامانه رهگیری راداری به دلیل وجود انواع مختلف امواج رادیو یی در سطح زمین امکان اختلال وجود دارد، سامانه های رهگیری لیزیری جایگزینی مناسب برای آن به حساب میآید.اساس کار این سیستم بر انعکاس یا پژواک امواج استوار است اما در این سامانه به جای امواج رادیویی از امواج مادون قرمز استفاده میشود .این سامانه اطلاعات هر جسم متحرک حتی یک پرنده را که در مسیرش قرار گیرد ضبطمیکند و در صورت و در صورت غیر مجاز بودن سرعتش، دستور عکس گرفتن را به دوربین صادر میکند.
اکثر دوربینهای نصب شده در جاده ها ی کشورمان از این نوع وساخت کشور آلمان یا ساژم فرانسه است.
سامانه رهگیری ویدوئویی :

روش دور زدن دوربین های کنترل سرعت در اتوبان

روش دور زدن دوربین های کنترل سرعت در اتوبان

این سامانه که در نوع خود بسیار کارآمد و جالب میباشد از دو یا چند دوربین ویدوئویی متصل به هم تشکیل شده است که در فواصل معین نصب گردیده اند. سیستم مذکور به این صورت عمل میکند که دوربین اول با خواندن پلاک تمام خودروهای عبوری، زمان عبور آنها از جلوی دوربین را به صورت موقت در حافظه خود نگه میدارد پس از رسیدن خودرو به دوربین دوم با توجه به زمان رسیدن خودرو و فاصله بین دو دوربین که از قبل مشخص است سرعت خودرو محاسبه می گردد(سرعت=مسافت/زمان).

آشنایی با دوربین های کنترل سرعت موجود در اتوبان ها

آشنایی با دوربین های کنترل سرعت موجود در اتوبان ها

ودر صورت غیر مجاز بودن سرعت دوربین دوم دستور گرفتن عکس را صادر میکند.فاصله بین دو دوربین میتواند با توجه به شرایط از ۲۰۰ متر تا چند کیلومتر تغییر نماید.با استفاده از این سامانه ترفند کاستن سرعت قبل از رسیدن به دوربین وافزایش دوباره آن بعد از رد شدن بی اثر میماند چرا که این سامانه قادر به تائین سرعت متوسط خودرو در طول مسیر است. از کاربردهای دیگر این سیستم ذخیره تصاویر در محدوده دید دوربین را میتوان نام برد که با باز بینی دوباره آنها میتوان انواع تخلفاتی چون سبقت غیر مجاز،رعایت نکردن فاصله مجاز، انجام مانورهای خطرناک وحتی تغییر سرعت را تشخیص داد.از این دستگاه نخستین بار در مسیر اتوبان تهران، کرج، قزوین استفاده گردید.

دوربین های کنترل سرعت و روش کار آنها

دوربین های کنترل سرعت و روش کار آنها

البته یک سری روش ها برای جلوگیری از عملکرد صحیح دوربین روی خودرو هست که من خودم تا حالا امتحان نکردم فقط شنیدم!!
ولی نمی گم چون بد آموزی داره!!
سعی کنید درست و قانونی رانندگی کنید تا گیر این دوربین های کنترل سرعت نیفتید!!

 

 

گرداوری توسط اسکای داک

خرداد ۲۳ام, ۱۳۹۳ | دسته : مقالات کتب ها |

نظرات دیگران در مورد این مطلب :
حسین :

سلام.من دوست دارم بدونم چطور میشه تو سیستمشون اختلال ایجاد کرد.میشه راهنماییم کنید


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !