آشنایی با دلایل اصلی سوختن دینام خودرو

در این پست قصد داریم با دلایل اصلی سوختن دینام خودرو آشنا بشیم . اگه بخواهیم دینام رو برای افرادی که با این آشنا نیستند معرفی کنیم باید بگوییم دینام وسیله است که در خودرو وظیفه دارد انرژی مکانیکی حاصل از موتور رو به انرژی الکتریکی تبدیل کند و آن را در باطری برای مواقعی که موتور خاموش است ذخیره نماید .

دلایل اصلی سوختن دینام خودرو

دلایل اصلی سوختن دینام خودرو

 

آشنایی با دلایل اصلی سوختن دینام خودرو

چند روز قبل که به نمایندگی ایران خودرو مراجعه نمودم با تعداد زیادی خودرو سمندوپژو مواجه شدم که منتظر تعمیر دینام بودند.اکثر خرابی دینامها سوختن دیود و یا سیم پیچی ارمیچر ویا استاتور بود

گرمی هوا باعث بالا رفتن درجه حرارت موتور وبه مدار امدن دور فن ثانویه با حداکثر دورمی گردد   ازطرفی استفاده از کولر خودرو و قرار دادن دورفن کولر در دور حداکثر و ترافیک سنگین شهرها باعث کاهش سرعت خودرو وبه طبع ان باعث کاهش دور موتور شده که نتیجه ان پایین امدن قدرت تولید برق دینام می گردد.

دینام خودرو

دینام خودرو

 

وسایل برقی که در این حال با حداکثر ظرفیت خود کارمی کنند باعث مصرف ذخیره برق باطری می گردنند.این کمبود برق را می باید دینام جبران نماید. به دلیل پایین امدن دور موتور; دینام دیگر توان مداوم شارژ باطری را نداشته و برق وسایل توسط دینام تامین میگردد که باعث فشار مضاعف بر دینام و در نهایت اگر این مدت زمان طولانی باشد باعث سوختن دینام می گردد.

پیشنهاد می گردد:

۱-از باطری که دارای ظرفیت بیشتر(امپر ساعت حداقل ۶۵امپر) است استفاده گردد.

۲-در صورتیکه مدت زمان توقف طولانی است بافشار دادان پدال گاز دور موتور را تا حدود۲۰۰۰دور در دقیفه به صورت متناوب بالا ببرید.

۳-دور فن کولررا حدالامکان در پایین ترین درجه ان قرار دهید.

۴-شل بودن تسمه دینام مرتبابازدید گردد.

۵-از روشن کردن چراغها در زمانهای غیرضرورخوداری نماید

آشنایی با دینام خودرو

آشنایی با دینام خودرو

 

گرداوری توسط سایت اسکای داک

خرداد ۱۴ام, ۱۳۹۳ | دسته : خودرو |


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !