آموزش حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

یکی از متداولترین مشکلاتی که برای فلش مموری ها به مراتب پیش می آید این است که به دلیل ویروسی شدن فلش مموری به اصطلاح Write Protected می شود که در این صورت نه چیزی می توان روی فلش مموری کپی کرد و یا دیتایی از روی فلش مموری جای دیگر کپی کرد و حتی در این صورت قابلیت فرمت نیز وجود ندارد که در ادامه بنده چند روش مهم رو برای حل این مشکل قرار می دم.

 

write-protect شدن فلش مموری + حل آن

write-protect شدن فلش مموری + حل آن

در کل ۳ روش وجود دارد شما هم به ترتیب این روش ها رو اجرا کنید ببینید در کدوم مورد مشکلتون حل میشه :

 

روش اول) [این روش در ویندوز ۸ ممکن است جواب گو نباشد] برای رفع این نوع مشکل هم دو روش عمده وجود دارد. یکی که تنها ۳۰% ممکن است جواب دهد ولی راحت می باشد غیرفعال کردن حالت در ویندوز می باشد. یعنی در ویندوز کاری را انجام می دهیم که نتواند حالت Write Protected را تشخیص دهد. برای این کار ابتدا Registry را باز می کنیم. برای این کار دکمه ویندوز [start] را به همراه R بزنید و در صفحه Run عبارت regedit را تایپ کرده و اجرا نمایید. حال در سمت چپ به دنیال این آدرس باشد»

HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Control>StorageDevicePolicies

حال یا فایل WriteProtect وجود خواهد داشت که درصورت موجود بودن مقدار آن را از ۱ به ۰ تغییر دهید. در صورتی هم که وجود نداشت یک فایل DWORD با نام WriteProtect و با ارزش ۰ درست کنید. در آخر سیستم را یک بار خاموش و روشن کنید تا نتیجه را مشاهده نمایید.

.

روش دوم) [انجام این روش باعث از بین رفتن اطلاعات موجود خواهد شد] برخی  اوقات هم با انجام یک Format Lowlevel مشکل حل می شود. برای این کار بر روی درایو فلش راست کلیک کرده و Format را انتخاب کنید و مطمئن باشید تیک گزینه Quick نخورده باشد. در صورتی که خطا داد از روش CMD باید مورد رفع Write Protect های خاص انجام شود. برای این کار اول CMD را بصورت Admin باید اجرا کنید. در ویندوز ۷ در Start عبارت cmd را جست جو کرده و سپس روی آن راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را نتخاب کنید. در ویندوز ۸ به بعد هم با فشردن دکمه ویندوز [start] و X گزینه Command Prompt نوع Admin را باید انتخاب کنید. در صفحه سیاه رنگ cmd عبارت diskpart را نوشته و Enter می زنیم. حال باید درایو خود را انتخاب کنیم. برای اینکار بعد از عبارت DISKPART> که نوشته شده است list disk را اجرا می کنیم تا لیست درایو های لازم را بدست آوردید. دقت کنید که شماره دیسک لازم هست و همیشه ۰ هارد خود کامپیوتر هست و اشتباهی آن را در ادامه انتخاب نکنید. برای انتخاب دیست مورد نظر با توجه به حجم و نام آن عبارت select disk X و بجای X شماره دیسک را باید اجرا نمایید. پس از انتخاب  attributes disk clear readonly را اجرا می نماییم و اگر پیغام clean داده شد مراحل درست انجام شده برای ادامه کار باید یک پارتیشن برای دستگاه بسازیم. برای این کار عبارت create partition primary را اجرا می کنیم. در انتها برای اتمام کار نوع معماری داده های دستگاه را تعیین می کنیم. برای این کار عبارت format fs=fat32 را تایپ کرده و اینتر می زنیم. کار تمام است و می توانید از CMD خارج شوید.

.

روش سوم) [انجام این روش باعث از بین رفتن اطلاعات موجود خواهد شد] در این روش باید بر اساس سازنده فلش یا حافظه در گوگل جست جو کنیم تا ببینیم سازنده آن نرم افزار ریکاوری و ترمیم برای دستگاه خود نوشته یا نه. برای مثال برای رفع مشکل Write Protected در گوگل عبارت write protect transcend flash drive را جست جو می کنیم و در نتایج یافت شده به سایت خود سازنده لینک می شود و JB Flash Tools را ارائه می دهد که به کمک آن می توان مشکل را برطرف کرد. توجه نمایید که این روش برای همه دستگاه ها انجام پذیر نیست و تنها شرکت های معتبر مانند Adata, transcend, Sony, SiliconPower و مانند اینها نرم افزار مخصوص را ارائه کرده اند.

.

.

گرداوری توسط : اسکای داک

اردیبهشت ۳۱ام, ۱۳۹۳ | دسته : CMD |

نظرات دیگران در مورد این مطلب :
بهشتی :

با سلام
یه سوال داشتم
تو روش دوم فرمت فلش شما به موضوع ایجاد پارتیشن اشاره کردین میخواستم بدونم این کار ضروری هست ؟
و اگر هست بعد از تایپ خط فرمان create partition primary پارتیشن مربوطه ایجاد میشه و بعد از خط فرمان ذکر شده فقط نیاز به نوشتن خط فرمان format fs=fat32 می باشد؟
ممنون از مطالب مفیدتون


افزودن نظر:مهندس +1 یادت نره !